Bims Nedir ?

Netbims Blokların Özellikleri

Isı ve Ses Yalıtımlıdır: Üretim teknolojisinin beraberinde hammadde olarak kullanılan bims (pomza ),doğal özelliklerinden ısı ve ses yalıtımı sağlamaktadır.

Depreme Dayanıklıdır (Sağlamdır) : Bims (pomza) kullanılarak üretilen yapı elemanları diğer yapı elemanlarına göredaha mukavemetli ,yüksek modülü sayesinde depreme son derece dayanıklıdır.(Deprem dalga nedeniyle kırılmaya karşı esneklik katsayısı : 70.000 kg/cm2’dir).Betona göre 6 kat daha elestik olduğu için şokları , kırılma ve çatlamaya uğramadan daha kolay soğurabilir ve depreme karşı dayanım sağlar.

Ekonomiktir : İnşaatlarda duvar imalinde, diğer yapı elemanlarıyla yapılan duvarlarda kaba ve ince sıvaya ihtiyaç duyulurken ,Netbims dış duvarlard tek kat sıva çözümünü getirdiği için ekonomiktir.Ürünlerin düzgün yüzey ve dekoraktif görünümlü olmasından dolayı sıva yapmadan duvar yapılması da mümkündür.İç duvarlar direkt olarak alçı sıvaile sıvanmaktadır.Ayrıca düzgün yüzeyinden dolayı daha az sıva kullanımını sağlar.

Yangına Dayanıklıdır: Diğer yapı malzemelrine oranla yangına daha dayanıklıdır.Erime sıcaklığı yüksektir ve eridiğinde çevreye zararlı herhangi bir gaz çıkartmaz.Yangın zararlarını en aza indirir.(1100 OC yanma ısısında asgari 239 dakika alev almama , şekil ve boyut kaybetmeme ve duman çıkarmama özelliğine sahiptir.DIN 4102 Standartlarına göre ateşe dayanım tanımı:’Ateşe son derece dayanıklı’.

Doğaldır : Doğal malzeme ve çimento haricinde yabancı bir ürün eklenmediğinden dolayı Netbims doğaldır.

Ortam Nemini Dengeler : Bünyesinde yüksek miktarda su buharı bulundurabilme , böylece nemlenmeme ve rutubetlenmeme özelliklerine sahiptir.Ayrıca , mekan içine doğal havalandırma yapabilme özelliğine de  sahiptir.Gözenekli doğal yapısında dolayı nefes alan sağlıklı ve koku yapmayan mekanlar oluşturur.

Çevre Dostudur : Netbims yapımında son derece düşük bir enerji ihtiyacı söz konusudur.İhtiyaç duyulan sadece vibrasyon enerjisidir.Üretimde herhangi bir kimyasal veya biyolojik teknik kesinlikle kullanılmamaktadır.Herhangi bir atık söz konusu değildir.Ayrıca üretim esnasında işçi sağlığı bakımından herhangi bir tehlike kesinlikle bulunmamaktadır.

Hafiftir : Netbims’in diğer önemli bir özelliği de hafifliğidir.(Bims (pomza)’ın özgül ağırlığı ortalama 00.75 kg/dm3 , Netbims’in birim hacim ağırlığı ortalama 0.6 kg/dm3).Bina temeline binen yükü azaltır.Bitmiş duvar ağırlıkları gözönünde bulundurulduğunda ,diğer yapı ürünleriyle yapılan duvarlara nazaran Netbims’le yapılan duvarlar daha hafiftir.

Hassas Boyutludur : Netbims yapı malzemeleri üstün teknolojinin verdiği imkanlar kullanılarak milimetrik duyarlılıkta retilmektedir.Üretimin düzgün yüzeyli ve düzgün kenarlı olması duvar işçiliğinden ve sınavdan % 50’ye varan tasarruf sağlanmaktadır.

NETBİMSHemen Ara